محل تبلیغات شما

علت اینکه امواج گاما از هر چیزی عبور می کنند اینست که بسیار ریز می باشند . آنقدر ریز که از فضای خالی در لابلای اتم ها به راحتی عبور می کنند . طول موج امواج گاما اندازه هسته اتم می باشد . اگر بخواهیم هسته اتم و اجزاء حول آن را که در چرخش می باشند تجسم نماییم میتوانیم به همان ماکت منظومه شمسی مراجعه نماییم با این تفاوت که سیارات به عنوان اجزای اتم ، دور خورشید که هسته اتم می باشد با سرعت سرسام آور نور در گردش خواهند بود . در ادامه اگر به سمت امواج بزرگتر پیش برویم به امواج ایکس خواهیم رسید . همه ما نمونه هایی از کاربرد اشعه ایکس را در رادیولوژی ها دیده ایم . این امواج از مواد نرم مانند پوست و گوشت بدن انسان به راحتی عبور می کنند ولی برای گذشتن از استخوانها که محکمتر و چگالتر می باشند کمی با مشکل روبرو خواهند بود .  برای همین در تصاویر رادیولوژی ما سایه استخوان را می بینیم ولی تصویر پوست یا گوشت یا دیگر بافت های نرم ، مانند خون ، لنف ، غضروف ها یا غدد را مشاهده نمی کنیم . طول موج امواج ایکس اندازه یک اتم  و حدودا هزار برابر اشعه گاما می باشد . امواج بعدی که کمی بزرگتر هستند امواج فرا بنفش یا همان ماورای بنفش می باشند . این امواج اگر چه مانند امواج قبلی با چشم دیده نمی شوند ولی مانند آن ها جزو امواج مضر می باشند . از عینک های آفتابی ،  بیشتر برای جلوگیری از ورود این نوع اشعه به چشم استفاده می شود . طول موج این امواج در حد یک مولکول و حدودا پانصد برابر اشعه ایکس می باشد . در مرحله بعد به امواج نور میرسیم این امواج از نظر اندازه از ویروس بزرگتر و از باکتری کوچکتر می باشند . یک باکتری ، حدود پانصد برابر بزرگتر از یک ویروس است . این امواج توسط وسیله ای آشکار ساز در بدن انسان ، به نام چشم دیده می شوند . منظور از آشکار ساز اشاره به این نکته مهم است که اگر وسایل آشکار ساختن هر نوع موج را در اختیار داشته باشیم می توانیم آن موج و اثراتش را ببینیم .مثلا فیلم های رادیولوژی آشکار سازهای امواج ایکس می باشند . اگر چشم های ما قادر بود بجای اشعه نور ، امواج ایکس را ببیند آنگاه شاید همه ، یکدیگر را اسکلت می دیدیم . جالب می شد . دیگر زن و مرد یا حجاب و بی حجاب معنا نداشت . البته من احساس می کنم در آن حالت نیز بانوان محترم از رژهای  لب یا لاک زدن ناخن هایشان نمی گذشتند . تصور کنید یک اسکلت را که روسری گلدار به سرش بسته است و دارد در خیابان های شهر قدم میزند

فرکانس ( قسمت نهم )

دانستنی های فیزیک ( قسمت پنجم )

سهم من

امواج ,، ,باشند ,ایکس ,موج ,اشعه ,می باشند ,این امواج ,می باشد ,امواج ایکس ,عبور می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پرسش مهر 1398